Riesengebirge
6. září 2007
Přiložený soubor (word, 114.69 kB):
Adrenalin do žil (příloha) + sportem proti bariérám Procházky, klid a odpočinek Nezapomínejme na ty, kteří po adrenalinu netouží. Nepočítají nachozené kilometry a nezdolávají vysoké kopce. Chtějí se u nás pěkně v poklidu projít a nadýchat horského vzduchu. V Krkonoších je řada příležitostí i k takovému odpočinku a relaxaci. Je tu mnoho krásných, klidných míst, na která dohlíží Správa Krkonošského národního parku. Přívětivě šumící koruny stromů, zurčící voda, louky plné květin. Místa ticha a klidu.
Upravených chodníčků určených k nenáročným procházkám a pěkných parků s lavičkami k odpočinku není nikdy dost. O stovky kilometrů značených turistických více i méně náročných cest se stará Správa Krkonošského národního parku. Vybudovala i cestu pro imobilní spoluobčany.
Trasa pro vozíčkáře Historicky první horskou trasu v Krkonoších, určenou lidem poutaným na invalidní vozík, nalezneme v katastru Špindlerova Mlýna. Vydejte se po silnici směrem na Špindlerovu boudu a u Dívčích lávek odbočte do údolí Bílého Labe. Nedaleko Boudy u Bílého Labe začíná a také končí dva a půl kilometrový okruh, vyhovující jízdě na vozíčku. Trasa má poměrně dlouhé a táhlé stoupání, které však nepřesahuje 5 promile. Povrch je asfaltový a umožňuje relativně klidný pohyb na elektrickém i klasickém vozíčku. Zastavit se můžete v místě U Svozu u dřevěných informačních panelů s popisem místních zajímavostí nebo odpočinout na upravených odpočívadlech. Umístěno je tu dětské hřiště s prolézačkami, pískovištěm a veřejným ohništěm, které je, jako jedno z mála, oficiálně umístěno na území Krkonošského národního parku. Zdejší zásobu dřeva můžete se zvýšenou opatrností využít.
Sportem proti bariérám aneb Na vozíčku k pramenům Labe - bylo motto akce, která se uskutečnila ve Špindlerově Mlýně. Tip na výlet pro vozíčkáře a tělesně postižené vytvořilo sdružení Sportem proti bariérám. Díky organizátoru Janu Pelikánovi a spoustě pomáhajících nadšenců se 33 držitelů průkazů ZTP a ZTP/P vydalo na 3300 metrů dlouhou pouť ze Zlatého návrší k prameni Labe.
I přes spalující vedro a kopcovitý terén se všem zúčastněným podařilo cíle dosáhnout a dokázat tak bezbariérovou průjezdnost této trasy, která je údajně jednou z mála "vozíčkářských horských túr" v České republice.
Průběh pokusu byl monitorován pelhřimovskou Agenturou Dobrý den a výsledek po zásluze zapsán do České databanky rekordů. "Nadělil-li osud vám nebo vašim blízkým o pár koleček navíc a přesto byste se chtěli pokochat krásou Krkonoš, můžete se obrátit na výše zmíněné sdružení - viz
www.spb-cr.ic.cz - kde vám poskytnou bližší informace.
21. května 2007
Přiložený soubor (word, 129.54 kB):
Krkonošská sezona a cyklobusy Další číslo turistických novin Krkonošská sezona, s podtitulem
"Krkonoše od jara do podzimu jsou vaše" je na pultech informačních center.
Vyšly na čtyřiadvaceti stranách, v nákladu 70 tisíc výtisků.
Čtenáři získají řadu informací, tipy na pěší a cykloturistické výlety, kontakty na krkonošská informační centra, muzea a expozice. Nechybí gastronomická pozvánka ke stolu, informace o krkonošských pivovarech s recepty na dobrůtky z tohoto moku, sportovní a kulturní akce pod titulem „Kdy a kam“. Jak pokračuje projekt výstavby lanovky na Sněžku, kde se dá v zimě dobře lyžovat a co dělat, když už lyžovat nechceme? I to noviny napoví.
Na stránkách věnovaných nejstaršímu českému Krkonošskému národnímu parku se dočtete jak destruktivně působil orkán Kyrill. Pro milovníky pěší turistiky je neméně zajímavá pozvánka na hřebenové túry od Harrachova po Pomezní Boudy. Na přehledné mapě, která je umístěna uprostřed tiskoviny, jsou vyznačeny cílové body výletů, cykloturistické okruhy a řada dalších odkazů. Že po horách nemusíme pouze pěšky, ale například cyklobusem, znovu potvrdí články s touto tématikou. Chcete si koupit certifikovaný krkonošský výrobek? Z novin se dozvíte, které to jsou. Zajímá vás pramen a tok Labe, či Sněžné jámy, které nalezneme přímo na hranici s Polskem, nebo se chystáte ubytovat v horském autokempingu? Máte zájem poznat Podkrkonoší či polské Krkonoše?
Turistické noviny Krkonošská sezona vám pomohou se orientovat. Zastavte se v nejbližším infocentru a požádejte o ně. Jsou zdarma!
Nezapomeňte požádat o kapesní jízdní řád krkonošských cyklobusů s barevnou mapkou a nově vydaný propagační materiál o cykloturistice v Krkonoších a Podkrkonoší.
Cyklobusy jezdí pravidelně od června. Vždyť letní sezona už je za humny.
18. května 2007
Přiložený soubor (word, 142.34 kB):
UNIQA pomáhá - Svazek Krkonoše má nového partnera Krkonoše – svazek osmatřiceti měst a obcí vyhledává spolehlivé a korektní partnery se kterými spolupracuje na zlepšování podmínek pro cestovní ruch a realizaci projektů, které má či které připravuje. Jedním z důvěryhodných partnerů je UNIQA pojišťovna, která patří mezi přední společnosti ve svém oboru.
Manažeři Krkonoš – svazku měst a obcí se na tuto moderní a operativní firmu obrátili, vzájemně se představili a našli společnou řeč. Služby společnosti UNIQA doporučují svým dalším partnerům, se kterými spolupracují.
UNIQA je univerzální pojišťovna se stabilním místem mezi deseti největšími společnostmi na českém pojistném trhu. Ve svém portfoliu má na 400.000 pojistných smluv a ročně dosahuje pojistného ve výši přes 3 miliardy korun. Svým klientům je k dispozici na bezmála 100 obchodních místech po České republice. Hlavním akcionářem je největší rakouská pojišťovna UNIQA se stoletou tradicí a silnou kapitálovou výbavou. Koncern UNIQA nyní působí prostřednictvím svých 30 společností v evropském regionu.
Rozhovor s regionálním ředitelem ing. Juliem Veselkou z UNIQA pojišťovny, odpovědného za Liberecký, Ústecký a Karlovarský kraj, naleznete v příloze.
4. května 2007
Přiložený soubor (word, 153.09 kB):
Fórum cestovního ruchu – cykloturistika Programově organizované setkání s partnery, podnikateli a odbornou veřejností na téma "Krkonoše ze sedla kola" se pod taktovkou Krkonoš - svazku měst a obcí uskutečnilo ve Vrchlabí. Přítomných téměř pět desítek hostů bylo seznámeno s aktivitami určenými turistům i místním obyvatelům.
Cykloturistika je v národním parku za určitého omezení přijatelná ...uvedl své vystoupení Radek Drahný, mluvčí Správy KRNAP. Podle něj bylo za posledních 10 let v Krkonoších vyznačeno zhruba 400 kilometrů cyklotras. Dále uvedl: "Krkonošský národní park je rozdělen do jednotlivých zón. Síť cyklotras je na jeho území hustá, některé vedou částečně i v 1. zóně KRNAP." Upozornil však, že území 1. zóny je cyklistům více méně zapovězené. Na počítačovém modelu ukázal trasy cyklotras. Jejich přehled i s uvedeným počátečním a cílovým místem, včetně kilometráže je uveden na internetových stránkách Správy KRNAP
www.krnap.cz V souvislosti se značením cyklotras používá Správa Krkonošského národního parku speciální dřevěné tabulky s piktogramem jezdce na kole jedoucího do kopce, číslem trasy a logem parku. R. Drahný přiblížil: "Tabulky jsou záměrně odlišné od ostatního značení. Má to svůj význam. Cykloturista vnímá, že vjíždí do jiného prostředí a krajiny, do terénu převážně pro horská nebo trekingová kola. Tyto trasy nejsou vždy hodné pro rodiny s dětmi, ale pro poměrně zdatné jezdce. Cyklotrasy v národním parku jsou vyhrazeny a nabízí jediné možné řešení k jízdě." Dále pokračoval: "Strategií Parku je zkvalitnit stávající značení, pravidelně je udržovat, obnovovat a renovovat, nerozšiřovat kilometráž. Na druhou stranu ale rozšířit cykloturistiku do Podkrkonoší a nabízet zde dosud neobjevené krásy regionu. Ve spolupráci se Svazkem Krkonoše realizovat projekt 'Krkonoše a Podkrkonoší se sedla kola' včetně projektů 'Dlouhé sjezdy'. 1. zónu KRNAP uchovat výhradně pěším turistům." Dr. Pavel Klapuš, manažer Svazku Krkonoše k tomu doplnil: "Ano, poslední 2–3 roky jsme věnovali značné úsilí tomu, abychom podmínky pro cykloturistku v Podkrkonoší vytvářeli a soustavně zlepšovali."
Mgr. Jan Petera se významnou měrou spolupodílí na tvorbě a realizaci projektů cykloturistiky v regionu. Seznámil přítomné s vyznačením a vybavením podkrkonošských cyklotras. Uvedl, kde byly instalovány stojany, na nich panely s jednotným grafickým designem a texty s vypovídající hodnotou. "Je třeba objevit cyklistům Podkrkonoší. Řada míst a cílů se dá rozkrýt kvalitním cykloznačením." Při projekci předvedl rozmanitou plejádu značení na české i polské straně Krkonoš a v Podkrkonoší. Zařadil značení dle metodiky Klubu českých turistů, cedulky na silnicích a komunikacích, které jsou silnicím podobné, pásové značení pro cesty, které mají terénní charakter, značení cykloturistiky na Žacléřsku, směrovky KRNAP, směsici značení silničního, pásového, ...ukázal i fotografie nedokonalého značení, z něhož se nedozvíte, kam trasy vedou, na nichž není uvedeno, kde začínají, pouze kam pokračují, ...
Dále najdete v přiloženém souboru: Je v dohlednu sjednocení značení?
Nové cyklotrasy a aktuální mapy k dispozici
V létě se opět rozjedou úspěšné cyklobusy
Nový svátek cyklistů a nová Bikearéna
Kde je o cyklistu a jeho kolo dobře postaráno?
„Krkonošemi na kole“
Doporučení
2. května 2007
Přiložený soubor (word, 136.19 kB):
"VIZE Krkonoše 2050" Jak předejít nesvárům o nových záměrech v krkonošském regionu? Jak dosáhnout shody významných subjektů na budoucí podobě nejvyšších český hor? Odpověď: Formou morálního závazku o vyrovnaném, stabilním a koordinovaném podnikání i harmonickém soužití člověka v souladu s přírodou Krkonošského národního parku. To je VIZE Krkonoše 2050.
Skupina odborníků delegovaných z řad Rady Krkonošského národního parku a Krkonoš - svazku měst a obcí zpracovala "VIZI Krkonoše 2050" jako právně nezávazný dokument, jehož obsahem je mimo jiné:
"Chceme svobodně žít, tvořit, podnikat a úspěšně rozvíjet své lidské možnosti. Nedopustíme, abychom tak činili na úkor jiných lidí nebo na úkor přírody a krajiny. Požadujeme, aby rozvojové aktivity v území byly srozumitelné, koordinované a aby ve svém souhrnu směřovaly k naplnění vize harmonického vztahu mezi člověkem a přírodou. Vyžadujeme otevřené a kontrolovatelné rozhodování o veřejné správě území. Upřednostňujeme veřejnou dohodu, odmítáme zákulisní rozhodování. Podporujeme spolupráci mezi sousedy, samosprávné rozhodování, dialog a toleranci, úctu k hodnotám, zachování hodnotných tradic a dědictví z minulosti, vzdělání a tvořivost lidí. Podnikání v Krkonoších musí být užitečné, efektivní, stabilní, přátelské vůči přírodě. Platnost zásad nekončí na hranicích."
A právě poslední citovaná teze o přeshraniční platnosti nabývá konkrétní podobu. Obsah "VIZE 2050" byl nedávno představen Radě Swiazku Gmin Karkonosskich a na
"Mezinárodní konferenci perspektiv rozvoje Krkonoš jako hor bez hranic – Malé Alpy" v Kowarech.
Text Vize Krkonoše 2050 naleznete na
http://brkk.krkonose.cz
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |